Яблуня «Джонатан» популярна у всьому світі, сорт культивують не тільки в приватних господарствах, але і в промислових масштабах. Селекціонери використовують його для виведення нових сортів з хорошими показниками. Вирощувати яблуню нескладно, достатньо пам’ятати про її особливості.
Опис яблуні «Джонатан» та історія виведення сорту
Популярний нині сорт був виведений американськими селекціонерами в 1886 р з сіянців Езоп Шпиценбург, який сьогодні зустріти практично не можливо. Новий сорт у народі називали зимовими червоними яблуками, він отримав поширення на територіях з помірним і теплим кліматом, де м’які зими і затяжна осінь. У північній частині Росії його вирощувати складно, так як дерево погано переносить заморозки. Сорт відноситься до теплолюбних.
Саме дерево невисоке, але з розкидистою кроною. Скелетні гілки не надто товсті, під вагою плодів набувають пониклый вигляд. Пагоноутворення середня, залежить від кількості молодих нирок. Однорічні пагони тонкі, зеленувато-коричневого кольору, опушені. Листовий покрив не надто густий. Листя хвилясті, подовженої форми, поверхня у них матова.
Сорт відноситься до частково самоплодному з пізнім терміном цвітіння. Квітів багато, плоди зав’язуються добре. Однак для збільшення врожайності в саду краще мати кілька сортів запилювачів. Добрими запилювачами для яблуні «Джонатан» є сорти:
· Макінтош;
· Айдаред;
· Спартан;
· Уманське зимове.
Така технологія посадки дозволяє отримувати стабільні врожаї щороку. Урожайність яблуні збільшується з віком рослини. Одне дерево у віці 6 років дає не більше 18 кг плодів, а до 10 році вирощування кількість фруктів підвищується до 45 кг з дерева. І це не межа. При гарному догляді яблуня дає від 50 до 80 кг плодів. Перші плоди з’являються на п’ятому році вирощування.
Характеристика плодів яблуні «Джонатан» і фото сорту
Яблука округлі, великі, маса одного досягає 150 гр. Шкірка у них тонка, гладка, блискуча. Зрілий плід набуває червоний відтінок.
М’якоть дрібнозерниста, приємного зеленуватого кольору, при зберіганні може набувати кремовий відтінок. На смак кисло-солодка, соковита, щільна і дуже ароматна.
Плоди універсального призначення, підходять для зимового зберігання, переробки і різних заготовок, приготування соку, вина. Прибирання проводять пізно восени, стиглі яблука не обсипаються з дерева, добре зберігаються до кінця зими в прохолодному приміщенні, легко переносять транспортування.
На зберігання закладають здорові плоди, без плям і механічних пошкоджень. В приміщенні підтримують температуру на рівні 2-3 °С, якщо температура буде підвищуватися, то термін зберігання значно знижується. Зіпсовані яблука в період зберігання набувають гіркоту.
Особливості сорту: переваги і недоліки яблук «Джонатан»
Яблуня цього сорту відрізняється змішаним типом плодоношення. Плоди зав’язуються на однорічних приростах, кільчатках, списах. Крім того, у дерева хороший імунітет і стійкість до різних захворювань. Але морози воно переносить погано, критичною може стати навіть температура – 15 °С. Досвідчені садівники рекомендують вирощувати яблуню тільки в південних регіонах Росії.
Терміни дозрівання залежать від регіону вирощування, як правило, це кінець вересня або початок жовтня.
Серед достоїнств сорти:
· швидкоплідність;
· великий розмір плодів;
· стійкість до парші;
· тривалий термін зберігання врожаю;
· хороші смакові характеристики;
· висока транспортабельність врожаю.
Недоліків не так багато, але вони присутні. Сорт погано протистоїть борошнистої роси, у процесі зберігання урожай може вражатися плямистістю. При вирощуванні на малородючих ґрунтах і нестачі вологи страждає врожайність. Яблука дрібнішають, погіршується їх смак.
Вирощування яблуні «Джонатан»
Для посадки вибирають дерева добре освітлене місце з суглинному або супіщаному грунтом. Заздалегідь вносять мінеральні добрива і перегній. Надалі дерево удобрюють через рік або два після посадки.
Термін посадки припадає на кінець квітня, коли встановиться тепла погода. Саджанці краще купувати в розпліднику. Зверніть увагу на стан дерева. Оптимальна довжина саджанця не більше 80 див. Перед посадкою обрізають його, видаляють довгі сухі коріння. Висаджують яблуні на відстані не менше 3 м. Якщо погода стоїть жарка, молоді дерева слід притінити.
Посадкову яму готують заздалегідь. Її глибина повинна бути не менше 70 см, а ширина до 1 м. Третину лунки засипають родючим ґрунтом, який змішують з добривами. Після чого приступають до посадки саджанця. Його встановлюють у лунку, розправляють коріння і присипають землею. Не забувайте добре утрамбувати грунт і полити, щоб не було порожнеч. Після цього пристовбурні кола мульчують підручним матеріалом.
Який догляд потрібен яблуні сорту «Джонатан»
Особливого догляду за яблунею немає. Дерево потребує систематичних поливах, підживленні й обрізки. В цілях профілактики незайвим буде провести обробку від хвороб.
Полив помірний, якщо літо дощове, то достатньо буде природної вологи. У посушливий період поливають частіше, особливо молоді рослини.
Підживлення роблять протягом усього періоду вегетації фосфорно-калійними добривами, восени вносять перегній, що благотворно позначається на рості і розвитку дерева.
Обрізування саджанців проводять регулярно з другого року вирощування. На початку росту роблять формуючу обрізку і санітарну чистку навесні і восени. Омолоджуючу обрізку проводять тільки на дорослих рослинах. Крону дерева можна сформувати виходячи з особистих переваг. Вона може бути ярусна, чашоподібна або веретеновидная.
Не забувайте про профілактику захворювань. Для цього своєчасно прибирайте опале листя, навесні і восени обробляйте крону препаратами заліза. Якщо уникнути зараження не вдалося, то використовуйте препарати «Топаз» або «Швидкий».
Як підготувати яблуню «Джонатан» до зимівлі
Сорт не відрізняється зимостійкістю, тому в деяких регіонах без додаткового укриття не обійтися. Якщо очікується зниження температури до – 20 °С, то прикореневу зону і скелетні гілки потрібно утеплити.
Можна обв’язати молоде дерево ялиновими гілками або іншим матеріалом, який дозволить корі дихати.
Популярні клони яблуні сорту Джонатан»
Завдяки своїм характеристикам яблуня «Джонатан» часто використовується в селекційній роботі. В результаті чого виходять нові сорти, деякі з них відрізняються непоганою зимостійкістю, раніше починають плодоносити. Наведемо найбільш популярні:
· Джонаголд;
· Макфри;
· Прайм;
· Іксель;
· Моренс.
Існує ще не менше 40 різновидів цієї яблуні. Кожен сорт взяв від материнського рослини тільки кращі характеристики.